Benralizumab, koji se primjenjuje injekcijama, djeluje tako da umiruje dijelove imunološkog siszema koji se tokom napada astme ili KOPB-a pretjerano aktiviraju.
Prema stručnjacima, ovaj lijek je daleko efikasniji od standardnih terapija, poput inhalacijskih steroida i kombiniranih inhalatora, smanjujući potrebu za daljnjim liječenjem za čak 30 posto.
Klinička ispitivanja su pokazala da je u pacijenata s astmom ili KOPB-om koji su primili benralizumab, smanjen rizik od otežanog disanja i drugih simptoma bolesti čak do četiri sedmice nakon primjene lijeka.
Naučni radovi koji podržavaju ovu studiju objavljeni su u prestižnom časopisu Lancet Respiratory Medicine, a stručnjaci vjeruju da bi rezultati mogli značajno unaprijediti kvalitetu života miliona ljudi širom svijeta koji se svakodnevno bore s ovim bolestima.
Na razvoju novog lijeka sarađivali su istraživači s londonskog King’s Collegea i Univerziteta u Oxfordu. Benralizumab je monoklonsko antitijelo koje cilja na specifične bijele krvne stanice, eozinofile, koji uzrokuju upale pluća i njihovo oštećenje.
Male doze
Lijek se koristi u niskim dozama kao dugotrajni tretman za tešku astmu, ali istraživanja sugerišu da bi veće doze mogle biti izuzetno efikasne kada se primjene tokom pogoršanja bolesti.
Eozinofili su odgovorni za oko polovicu napada astme i trećinu upala kod pacijenata s KOPB-om, što čini benralizumab ključnim dodatkom standardnoj terapiji za teške oblike astme.
“Ovo bi moglo biti revolucionarno za pacijente koji pate od astme i KOPB-a. Liječenje ovih bolesti nije se značajno mijenjalo posljednjih 50 godina, uprkos tome što godišnje uzrokuju 3,8 miliona smrtnih slučajeva širom svijeta“, izjavila je prof. Mona Bafadhel s King’s Collegea, glavna autorica studije.
Benralizumab se već koristi za liječenje teške astme, a prema novim podacima, njegova primjena u trenutku egzacerbacije može značajno poboljšati kliničko stanje pacijenta. Ljekari predviđaju da bi lijek mogao postati široko dostupan, čak i za primjenu kod kuće ili u ordinacijama ljekara primarne zdravstvene zaštite.
Iako su rezultati obećavajući, benralizumab još nije spreman za široku primjenu. Preostalo je provesti dodatna istraživanja, uključujući veća ispitivanja koja bi mogla početi ove godine, a trajala bi dvije godine. Također, bit će potrebno procijeniti isplativost terapije, jer monoklonska antitijela predstavljaju visoki trošak.
Daljnja istraživanja trebaju razjasniti i metode procjene odgovora na liječenje te trajanje njegove efikasnosti.