Da bi klivija uopšte mogla da procveta i postigne svoj pun potencijal, neophodna je pravilna i pažljiva njega. Ova biljka je izuzetno lepa i delikatna, i zahteva specifične uslove kako bi se razvila i donela svoj prelep cvet. Kliviji prija određena mikroklima, pa je od presudne važnosti odabrati odgovarajuće mesto za njen rast. Sjeverna strana u kući smatra se idealnim mestom za ovu biljku, jer voli indirektno svetlo, ali je nikako ne treba izlagati direktnim i jakim sunčevim zracima, koji mogu prouzrokovati oštećenje njenih listova i usporiti njen rast. S obzirom na to da je klivija tropska biljka, sobna temperatura je za nju optimalna. Važno je napomenuti da zimi ne bi trebalo da se nalazi na temperaturama nižim od 10 stepeni Celzijusa, jer hladnoća može ozbiljno ugroziti njen opstanak i razvoj.
Klivija je biljka koja nije preterano zahtevna u pogledu zalivanja, ali to ne znači da je potpuno bezbrižna. Treba je zalivati po potrebi, a to zavisi od sezonskih promena i vlažnosti vazduha u prostoriji. Zimi, kada biljka ulazi u period mirovanja, dovoljno je da je zalivate otprilike jednom u 20 dana. Tokom toplijih meseci, u proleće i leto, potrebno je češće zalivanje, ali važno je napomenuti da klivija ne voli stajaću vodu, pa je ne treba zalivati previše. Pravilno zalivanje je ključno za njen zdrav rast i razvoj.
- Osim toga, kliviji prija prihrana koja se obavlja tečnim đubrivom od marta do septembra, kada je aktivna vegetacija. Prihranjivanje je posebno važno tokom februara, kada se počinju formirati prvi pupoljci, jer će joj to pomoći da razvije snažne i zdrave cvetove. Mlade biljke klivije treba presađivati svake godine u proleće, nakon što završi cvetanje, i to u veće saksije kako bi imale dovoljno prostora za dalji rast i razvoj. Presađivanje je odličan trenutak da se biljka osveži, a u isto vreme ćete i promeniti tlo, što je ključno za njenu dugoročnu vitalnost.
U kontekstu feng šuija, klivija ima posebno mesto. Smatra se da ova biljka zrači veoma snažnom i pozitivnom energijom koja može da utiče na životni prostor i njegove stanare. Njena aura se smatra izuzetno dragocenom, jer prema feng šui principima, biljke mogu da utiču na tok energije u domu i prostoru u kojem se nalaze. Prema ovom drevnom kineskom sistemu uređenja prostora, klivija se smatra srećnom biljkom koja može doneti prosperitet i harmoniju u dom. Međutim, važno je pridržavati se određenih feng šui pravila u vezi sa njenim smještajem.
- Kliviju nije preporučljivo stavljati u spavaću sobu, jer njena jaka energija, koja cveta kroz njene prelepe i svetle boje, može uticati na kvalitet sna. Neki veruju da može izazvati nesanicu ili uznemirenost tokom spavanja, jer energija koju biljka emituje može biti prejaka za opuštanje i miran san. Najbolje je smestiti je u prostorije u kojima se već boravi tokom dana, kao što su dnevni boravak ili kancelarija, jer njeno prisustvo može značajno poboljšati atmosferu i stvoriti pozitivan ambijent.
U dnevnoj sobi ili kancelariji, klivija će imati izuzetno pozitivan uticaj na okolinu. Njeno zelenilo i cvetovi će eliminisati negativnu energiju u prostoru, stvarajući tako balans i harmoniju. Klivija, prema feng šui filozofiji, može očistiti prostor od negativnosti i podstaći dobrobit i sreću. Takođe, postoji tradicija koja sugeriše da se nekoliko novčića stavi u saksiju s klivijom, jer se veruje da ova praksa može privući prosperitet i poboljšati porodično blagostanje. Ovaj mali ritual pomaže u stvaranju pozitivnog energetskog okruženja koje može doneti finansijski uspeh i napredak u životu ukućana.
Uz odgovarajuću negu i pažnju, klivija može biti ne samo dekorativna biljka, već i izvor pozitivne energije koja doprinosi boljem okruženju u domu ili radnom prostoru. S obzirom na njene višestruke prednosti, uključujući sposobnost da unapredi energiju prostora, klivija je zaista sjajan izbor za svakog ljubitelja biljaka koji želi da unapredi kvalitet svog života i stvori zdraviji, harmoničniji prostor.