SAVRŠEN ZA ZDRAVLJE: Pogledajte koje promjene nastaju u tijelu ako svaki dan jedete crveni luk

Zdravlje

Advertisements


Pogledajte koje promjene nastaju u tijelu ako svaki dan jedete crveni luk…

Advertisements


Luk je dobar izvor: dijetalnih vlakana, vitamina C (važnog za imunitet i lijepu kožu), vitamina B6 (važnog za stvaranje crvenih krvnih zrnaca), folne kiseline (esencijalne za stvaranje ćelija), kalijuma (blagotvornog zdravlje srca), mangana (za zdravlje tkiva i kostiju).

Zdravstvene dobrobiti crvenog luka:

Većina zdravih svojstava luka pripisuje se njegovima antioksidansima i sumpornim jedinjenjima. Mnoga zdrava jedinjenja iz luka djeluju u sinergiji, te pomažu da se uravnoteži zdravlje organizma.

Među zdravim svojstvima luka ubrajaju se njegove sljedeće odlike: sprječava upalne procese, štiti zdravlje srca i krvnih sudova, smanjuje rizik od degenerativnih bolesti, poboljšava probavu, smanjuje širenje virusa, čisti krv od toksina, čuva od dijabetesa, poboljšava raspoloženje, djeluje antibakterijski i antigljivično, poboljšava apsorpciju nutrijenata iz hrane.

Čuva zdravlje krvnih sudova:

Luk je odlično sredstvo za zaštitu od krvnih ugrušaka jer obiluje jedinjenjima koja deluju antikoagulativno. Koronarnim bolesnicima preporučuje se svakodnevno konzumiranje luka jer njegovi sastojci sprječavaju gomilanje trombocita i ubrzavaju proces razgradnje ugrušaka.

Takođe, konzumiranje luka uz masnu hranu pomaže blokiranju štetnih učinaka masti među kojima je i stvaranje krvnih ugrušaka. Sirovi luk predstavlja najbolji melem za podizanje dobrog HDL holesterola, te je preporučljiv srčanim bolesnicima.

Dovoljno je pojesti pola glavice sirovog luka dnevno, jer termički obrađen ne djeluje na holesterol. Sumporna jedinjenja iz luka takođe pomažu smanjivanju visokih triglicerida i opuštanju krvnih sudova. Luk smanjuje rizik od visokog krvnog pritiska, bolesti koronarnih arterija, perifernih vaskularnih bolesti i infarkta.

Pomaže kod šećer i štiti od dijabetesa:

Medicina od davnina priznaje djelovanje luka u regulaciji šećera, čak i u manjim količinama kada se upotrebljava kao dodatak jelima. Studije su potvrdile da se česta konzumacija luka može povezati s nižim nivoima glukoze u krvi, nezavisno od toga da li je luk kuhan ili sirov.

Aktivno djelovanje pripisuje se jedinjenjima alilpropildisulfidu i alicinu koji stimulišu izlučivanje insulina. Luk sadrži mangan i hrom dva elementa koja su neophodna za pravilno lučenje i djelovanje insulina.

Osigurava miran san i dobro raspoloženje:

Folna kiselina koju nalazimo u luku može pomoći kod depresije jer prevenira stvaranje homocisteina u telu koji može spriječiti opskrbljivanje mozga nutrijentima. Višak homocisteina ometa proizvodnju serotonina, dopamina i norepinefrina koji osim dobrog raspoloženja, regulišu san i apetit.

BONUS RECEPT:

RUČAK ZA 20 MINUTA…Šnitle servirane sa slatkim vrhnjem i umakom od senfa…

Često razmišljam o poteškoćama u pripremi odrezaka kojima nedostaje suhoće, okusa i umaka, što dovodi do jela koje ne uspijeva privući. U potrazi za lijekom, otkrio sam recept pod nazivom “rahm schnitzli” (šnicla s vrhnjem) u jednoj njemačkoj kuharici, koji sam prepisao u svoju bilježnicu.

Danas sam ga tijekom rada odlučio isprobati i otkrio sam da su me i privlačna prezentacija i divan okus prilično iznenadili. Ono što me se najviše dojmilo je jednostavnost pripreme.

POTREBNI SASTOJCI:

Da biste pripremili obrok za četvero, sakupite 4 do 6 velikih svinjskih kotleta, 4 žlice juhe ili vode i 4 žlice slatkog vrhnja za kuhanje. Uz to dodajte 2 kisela krastavca, 2 žlice senfa, malo soli, papra i malo povrća, kao i 2 žlice ulja. Na kraju ukrasite nasjeckanim peršinom.

Kako kuhati odreske s preljevom od senfa?
Batićem za meso omekšajte svinjske odreske, a zatim ih začinite mješavinom soli, papra i povrća. Zatim odreske popržiti na 2 žlice ulja dok ne budu pečeni. Kad su gotovi, odreske izvadite iz tave i pokrijte ih da zadrže toplinu.
Nakon što se meso poprži, mast se obično dodaje u juhu ili vodu.

U smjesu umiješajte vrhnje pa dodajte kisele krastavce narezane na kockice i nastavite miješati.
Zatim u smjesu umiješajte senf i sitno sjeckani peršin, prokuhajte i začinite po želji.
Nakon što ste šnicle pomiješali s umakom, poslužite ih odmah.

Poslužiti
Kombinirajte glavno jelo s prilogom po želji, poput povrća kuhanog na pari, tjestenine, pire krumpira, riže ili svježe salate.

AKCIJA - ČITAJ SVE GODINU DANA

69.90€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.

Sadržaj: Vikend ljubići, PDF ljubavne knjige, audio knjige, kolekcije knjiga
Trajanje: 12 mjeseci
Pretplata: Jednokratna uplata
Ponuda važi ograničeno vrijeme.