Jedan od najkorisnijih kućasnkih aparata koji domaćicama uštedi puno truda i vremena je mašina za pranje veša koju je potrebno redovno čistiti i održavati da bi svoju funkciju obavljala kako treba.
Idealna metoda za uklanjanje kamenca i neugodnih mirisa iz perilice rublja pomoću kućnih lijekova. Za održavanje uređaja nije potrebno kupovati specijalizirana sredstva za čišćenje. Mnoga kućanstva suočavaju se s izazovom tvrde vode. Rad perilice rublja dovodi do nakupljanja naslaga kamenca kako na unutarnjim stijenkama perilice tako i na njenim različitim komponentama, uključujući i sustav grijanja vode. Nažalost, ova situacija rezultira određenim kvarom, a kruti uređaj zahtijeva znatno više električne energije za rad. Kako biste riješili ovaj problem, ulijte pola šalice limunske kiseline u odjeljak za deterdžent. Provjerite je li perilica zauzeta.
- Provjerite jeste li odabrali program visoke temperature. Najučinkovitija opcija bit će ona koja podiže temperaturu vode na 90 stupnjeva Celzijusa. Nakon ovog tretmana vaša perilica će doživjeti pomlađivanje. Konvencionalni alkoholni ocat također ima učinkovitu sposobnost uklanjanja kamenca. Dodajte čašu octa u odjeljak za deterdžent i pokrenite ciklus pranja bez rublja. Postavite temperaturu na 90 Celzijevih stupnjeva. Ako se u perilici rublja nakupio kamenac, uz neugodan miris iz bubnja, preporuča se temeljito čišćenje.
Ulijte pola šalice bijelog octa i jednaku mjeru sode bikarbone u dozator deterdženta. Nakon toga konfigurirajte program na temperaturu od 90 stupnjeva Celzijevih i uključite praznu perilicu rublja. Nakon ovog tretmana ne samo da će se ukloniti kamenac, već će nestati i neugodan miris jer soda bikarbona ima sposobnost neutralizacije neželjenih mirisa. Koji je pravi način za čišćenje ladice za deterdžent? Nakupljanje kamenca nije ograničeno samo na perilicu rublja. To se također vidi u odjeljku deterdženta.
Ovo je mjesto posebno osjetljivo jer ima tendenciju zadržavanja značajne količine vlage i podložno je razvoju plijesni i plijesni. Koristite bijeli ocat za učinkovito uklanjanje kamenca iz dozatora. Pomiješajte vodu i ocat u posudi. Ladicu koju ste izvadili iz perilice potopite u prikladnu kadu. Ostavite da se namače nekoliko sati, povremeno procjenjujući brzinu kojom se kamen otapa sa stijenki. Na kraju, uklonite preostalu prljavštinu spužvom ili četkom, a zatim isperite ladicu pod tekućom vodom. Nakon toga provjerite je li ladica temeljito osušena prije nego što je vratite u prvobitni položaj.
Kako biste održali optimalnu učinkovitost pranja, bitno je održavati perilicu u ispravnom stanju, a redovito čišćenje je najučinkovitije sredstvo za postizanje toga, uključujući korištenje kapsula za perilicu posuđa. Bez sumnje ćete odmah cijeniti ovaj izvanredan trik. Trebaju nam dvije kapsule za perilicu posuđa. Stavite dvije tablete za perilicu posuđa u bubanj prazne perilice. Provjerite jesu li vrata perilice dobro zatvorena i uključite program za pamuk temperatura od 60°C.
Sada možete aktivirati perilicu rublja i dopustiti joj da dovrši puni ciklus dok ostaje prazna. Promatrajte vodu u bačvi i vidjet ćete da nakon deset minuta više nije u stanju čistoće. Nakon jednog sata voda u perilici rublja postaje znatno prljava, što ukazuje na to da je u perilici nakupljena značajna količina naslaga. Na kraju programa, perilica ostaje u savršenom stanju, nakon pažljivog čišćenja, što poboljšava kvalitetu budućih pranja.
Bonus tekst:
Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak se ubraja među najstarije ljekovite biljke i kroz povijest je imao značajno mjesto u globalnoj kulturi i praksi prirodnog liječenja. S poviješću koja se proteže preko pet tisućljeća, češnjak, porijeklom iz srednje Azije, raširen je u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Glavni aktivni spoj u češnjaku, alicin, poznat je po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.
U drevnoj egipatskoj kulturi češnjak se smatrao svetom biljkom, visoko cijenjenom zbog svojih svojstava; davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i izdržljivost, a otkriven je i u grobnicama faraona. U staroj Grčkoj i Rimu sportaši su prije natjecanja uzimali češnjak, dok su ga vojnici konzumirali prije bitaka kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i otpornost na bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih ljekovitih prednosti.
Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih svojstava češnjak je nezaobilazan u svakom domaćinstvu i sastavni je dio svakog obroka. Ima ključnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo sva jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučljivo ga je redovito unositi u prehranu u sirovom obliku, a nepoželjni zadah može se ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombiniranjem s maslinovim uljem.