Šta su kondilomi i kako ih prepoznati?

Životni stil

Polno prenosive bolesti vezuju se mahom za ljude koji ne vode računa o zaštiti tokom intimnih odnosa, mada postoje i ljudi koji su jednostavno takvim infekcijama podložniji više od drugih. Ipak, ako se vodi računa o zaštiti tokom seksualnih odnosa, te ako se ne menjaju često seksualni partneri, odnosno partnerke, i naravvno ako se ne stupa u seksualne odnose sa većim brojem partnera, prilično je izvesno da će i seksualne infkecije kod tih osoba biti ređe.

Kao jedna od najčešćih polno prenosivih bolesti pominju se kondilomi.

Iako se mogu pojaviti primarno na intimnim delovima tela, mogu se javiti i na anusu, ali i u ustima. U principu nije ih teško prepoznati, prosto zato što su u pitanju polne bradavice, koje su u većini slučajeva grupisane.

Kondilomi nastaju usled zaraze humanim papiloma virusom ( HPV ). Ono što je posebno interesantno pomenuti jeste da je u pitanju je virus koji u ljudskom organizmu može biti prisutan jako dugo dok se ne ispolji. Takođe, kondilomi se ne moraju nužno ispoljiti kod svakoga, prosto zato što primarno oslabljen imunitet dovodi do njihove pojave.

Mora se priznati da kondilomi spadaju u relativno bezopasnu infekciju, ali ipak je važno znati kako prepoznati kondilome i naravno na vreme se obratiti lekaru i reagovati, kako se ne bi proširili i doveli do potencijalnih komplikacija.

Koji su simptomi kondiloma kod žena i kod muškaraca?

S obzirom na to da polne bradavice ili kondilome karakteriše i mogućnost, da tako kažemo kamuflaže, vrlo često se dešava da u početnim fazama infekcije oni ne mogu biti baš lako uočeni. Naravno da se ne postavlja pitanje kako prepoznati kondilome kad se oni već jave, prosto zato što polne bradavice ne mogu ne biti uočene.


Međutim, šta se dešava ako se kondilomi ne ispolje, odnosno ako se ne pojave u vidu bradavica? Tada postoje određeni simptomi koji se najčešće javljaju i kod žena i kod muškaraca.

Konkretno govoreći, kondilomi kod žena se najčešće javljaju na spoljašnjem delu genitalija, odnosno na malim i velikim usnama, koje okružuju vaginalni otvor. Takođe se kondilomi kod pripadnica nežnijeg pola mogu javiti i u unutrašnjem delu genitalija, zatim na grliću materice i oko anusa.

Što se muškaraca tiče, osim na penisu, mogu se javiti kondilomi i na skrotumu, ali i oko anusa. I kod žena i kod muškaraca sa kondilomi mogu javiti i u ustima, pa čak kod nekih pacijenata i u grlu.

U principu nije teško prepoznati kondilome kad se već jave, međutim problem nastaje kada je u pitanju početna faza infekcije, prosto zato što kondilomi tada nisu lako uočljivi, pa treba obratiti pažnju na eventualno postojanje nekog od prethodno opisanih simptoma.

Ukoliko postoji sumnja u postojanje ove infekcije, onda će odgovor na pitanje kako prepoznati kondilome biti usmeren na neke prateće simptome, kao što su recimo peckanje prilikom mokrenja ili seksualnog odnosa, zatim intenzivan svrab u predelu ženskih ili muških genitalnih organa. Takođe, tokom seksualnog odnosa se može javiti bol u predelu genitalija, pa čak i krvarenje, do koga može doći ili tokom odnosa ili nakon njega.

Bilo koji od ovih simptoma svakako je alarm i valjalo bi ga ozbiljno shvatiti, te blagovremeno zatražiti pomoć stručnjaka.

Kako se prenose kondilomi?

Najčešće direktnim kontaktom, odnosno kontaktom koža na kožu sa osobom kod koje postoji infekcija kondilomima se prenosi ova vrsta zaraze. Međutim, do infekcije može doći i vaginalnim seksualnim kontaktom, ali i oralnim i analnim.

Generalno govoreći, postoje određeni faktori rizika koji mogu da dovedu do pojave ove infekcije, a tiču se na prvom mestu većeg broja seksualnih partnera, što podrazumeva i veću verovatnoću izlaganja humanom papiloma virusu koji izaziva pojavu polnih bradavica.

Takođe, ukoliko se stupa u seksualni odnos sa osobom koja je zaražena infekcijom ili ako kod nekoga postoji problem sa imunitetom, odnosno ako je u pitanju osoba kod koje je oslabljen imuni sistem, veća je verovatnoća da će doći do infekcije i zaraze.

Kako prepoznati kondilome?

Treba imati na umu da su kondilomi infekcija koja ne mora odmah po zarazi da se javi, odnosno ne mora odmah da iskaže određene simptome. Zato i nije tako jednostavno dati precizan odgovor na pitanje kako prepoznati kondilome, prosto zato što humani papiloma virus, koji ih izaziva može mesecima da miruje u organizmu i da ne dođe do pojave kondiloma.

I upravo zato i jeste važno voditi računa o tome da seksualni odnos ne bude bez zaštite, odnosno sa kime se stupa u seksualni odnos, te naravno raditi na jačanju imuniteta.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Ukoliko postoji bojazan od pojave kondiloma, uvek je preporuka zatražiti pomoć stručnjaka, koji će naravno znati kako prepoznati kondilome i utvrditi eventualno postojanje infekcije, te primeniti određene metode za lečenje koje se najčešće u praksidanas i koriste danas.

Discover more from Ljubići online

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading