Stvari koje emocionalno inteligentne osobe nikada ne rade u vezi

Životni stil

Emocionalno inteligentne osobe možda teže nalaze partnere, ali imaju veće šanse da uspostave stabilnu i posvećenu vezu sa drugim emocionalno inteligentnim osobama. Ako niste sigurni kako da odredite svoj ili partnerov nivo emocionalne inteligencije, ili se ne osećate dobro u vezi i pitate se šta nije u redu, možda ćete se lakše orijentisati u odnosu na ono što ljudi visoke emocionalne inteligencije ne rade.

Šta emocionalno inteligentne osobe ne rade u vezi

Ne umanjuju partnera i ne ignorišu njegova osećanja

Emocionalna inteligencija se definiše kao sposobnost identifikovanja i upravljanja sopstvenim osećanjima, kao i sposobnost shvatanja i uvažavanja tuđih osećanja. Emocionalno inteligentne osobe razumeju važnost potvrde nečijih osećanja i ne izgovaraju rečenice kao što su „nema potrebe da se tako osećaš“ ili „to je preterivanje“ ili „bezveze dramiš“. Potvrđivanje nečijih osećanja pomaže toj osobi da se oseća saslušano, cenjeno i shvaćeno, a uzajamno potvrđivanje je temelj zdrave i trajne veze.

Ne broje „poene“ i ne zahtevaju savršenstvo

Emocionalno inteligentne osobe ne vode beleške o greškama druge osobe i ne prebacuju mu zbog svih stvari koje čine za njega, a on im ne uzvraća jednakom učestalošću i intenzitetom. U romantičnoj vezi ne bi trebalo da postoji nadmetanje u tome ko je „bolji“, ko više daje, čini, voli, žrtvuje se. Emocionalno inteligentni shvataju da smo svi različiti i da niko nije savršen i da je spoj dve nesavršene osobe kompleksan i obojen različitim osećanjima, iskustvima i potrebama i da je za usklađivanje potrebno vreme, razumevanje i pažnja, kao i da je to stalan napor, koji nikada ne treba da prestane.

Emocionalno inteligentne osobe ostaju svoje

Zaljubljenost vas lako može navesti da se utopite u „mi“ i izgubite svoje „ja“, ali kad intenzivna plima osećanja uđe u oseku, to počinje da smeta. Ne možete drugoj osobi biti sve, niti to ona može biti vama – mada vas osećaj može prevariti, naročeto u početku veze. Stručnjaci ističu koliko su granice važne za zdravlje veze, a to uključuje i individualan razvoj i negovanje svog identiteta van partnerskog odnosa. Neophodno je i zdravo da svako ima svoje prijatelje, svoja interesovanja i hobije koji ga definišu van veze – visok stepen samostalnosti i nezavisnosti obezbeđuje visok stepen poverenja i duboke povezanosti, kojoj nije potrebna ni kontrola, ni stalno prisustvo.

Ne izbegavaju odgovornost i nije im teško da se izvine

Pošto emocionalno inteligentan partner ne očekuje savršenstvo, on shvata i da je ljudski grešiti – to je nešto sa čim možete računati u vezi. Ali, kad pogreše i uvide svoju grešku, ili im partner ukaže na to, ili pokaže da su mu osećanja povređena, on prihvata odgovornost i izvinjava se. Međutim, tu se stvari ne završavaju – čak i kada ne smatra da je nešto pogrešno uradio, nastoji da razume zašto je to bilo uznemirujuće za drugu osobu i trudi se da to ponašanje ne ponovi. Jer, izvinjenje bez promene ponašanja je obična manipulacija.

Pročitajte i ovo: 5 pokazatelja emocionalne inteligencije u vezi

Emocionalno inteligentne osobe nisu pasivno-agresivne

Emocionalno inteligentni komuniciraju otvoreno, iskreno i direktno – oni započinju teške razgovore, umesto da ih izbegavaju, prave se da je sve u redu, ili daju zaobilazne i suptilne nagoveštaje da su uznemireni, nadajući se da će partner to primetiti, da će im „pročitati misli“ i verbalizovati umesto njih.

Ne koriste slabosti partnera protiv njih

Ranjivost jača poverenje u vezi, što je moguće samo kada ste sigurni da partner neće upotrebiti vaše slabosti protiv vas, već će negovati i štititi vašu ranjivu stranu. Zdrava veza je sigurno mesto na kome možete podeliti sa partnerom svoje najdublje strahove, nesigurnosti i istine, uvereni da one ostaju samo između vas. Jedino na taj način dve osobe postaju tandem u kome rade zajedno, jedna drugoj „čuvaju leđa“ i stalno opravdavaju poverenje.

Emocionalno inteligentne osobe ne pokušavaju da promene partnera

Konačno, visok EQ vam omogućava da prihvatite drugu osobu takvu kakva je, ne pokušavajući da je promenite ili popravite. Možete pomoći samo onome ko traži pomoć, a možda i tada samo možete pružiti podršku drugoj osobi da sama sebi pomogne i uvede promene koje uviđa da su joj potrebne. Emocionalno inteligentni vole i cene svoje partnere takve kakvi su, a ne njihov potencijal i ono što bi u budućnosti mogli da postanu.

Pročitajte i ovo: Emocionalna inteligencija je mera ljudskog iskustva, a ovo su načini da je povećate

Naslovna fotografija: instagram.com/mao.ge

Brankica Milošević

Preporučeni sajt

Otkrij više sa Ljubići online

Upiši se da nastaviš čitanje i dobij pristup kompletnom arhivu

Nastavi čitanje