Paradajz slovi za jedno od najlakših povrća za uzgoj i poznat je kao biljka koja zahtijeva minimalno održavanje, ali u proljeće, posebno tokom vlažnog aprila, vrtlari moraju obratiti posebnu pažnju na listove svojih biljaka.
Oakvi vremenski uslovi pogoduju razvoju opasne biljne bolesti – plamenjače (blight), koja može uništiti cijelu berbu. Plamenjača je gljivična bolest koja se širi sporama putem vode i vrlo brzo inficira druge biljke. Bolest najprije zahvata donje listove paradajza, koji postaju smeđi, pjegavi i suhi. Takvi listovi ne mogu više obavljati fotosintezu, zbog čega biljka slabi, sporije raste i teže stvara plodove.
U slučajevima kada biljka ipak proizvede paradajz, plodovi obično istrunu na stabljici prije nego što sazriju, postajući nejestivi.
Srećom, ova bolest se može spriječiti jednostavnim mjerama. Najvažnije je spriječiti nakupljanje vlage oko biljaka. Paradajz treba saditi s dovoljno razmaka, jer dobra cirkulacija zraka omogućava da se listovi brže osuše nakon kiše. Također, potrebno je osigurati da biljke imaju dovoljno sunčeve svjetlosti – paradajz u hladu duže ostaje vlažan, što pogoduje razvoju gljivica.
Zalijevanje treba obavljati direktno uz tlo, blizu korijena, bez kvašenja listova, jer vlažno lišće pogoduje razvoju bolesti. Iskusni vrtlar Bob Wildfong iz organizacije “Seeds of Diversity” savjetuje vrtlarima da koriste malč kako bi spriječili da kišnica podigne spore gljivica iz tla na biljku.
“Zona prskanja je mjesto gdje zaraženo tlo može zaraziti vašu biljku paradajza. Srećom, dobar sloj malča u potpunosti sprječava prskanje zemlje“, objašnjava Wildfong.
Kao malč mogu se koristiti slama, suho lišće, novine, hortikulturna plastika ili platno. Malč ne samo da štiti biljku od plamenjače, već pomaže i u održavanju stabilne temperature tla i sprječava njegovo pretjerano vlaženje. Malčiranje, međutim, treba obaviti u pravom trenutku. Ako se tlo prekrije prebrzo nakon sadnje, ono ostaje hladno, što može usporiti rast biljke i odgoditi sazrijevanje plodova.
“Samo jedno upozorenje – dok malč pomaže protiv plamenjače, zadržava vlagu i smanjuje korov, on također hladi tlo. Ako paradajz malčirate odmah nakon sadnje u proljeće, hladna zemlja usporit će rast i kasnit će s plodovima”, upozorava Wildfong.
Zato se preporučuje sačekati najmanje mjesec dana nakon sadnje prije nego što se biljke prekriju malčem. Kada se biljka dobro ukorijeni i tlo se zagrije, dodavanje suhog pokrivača kao što su slama ili novinski papir pomoći će da biljka ostane zdrava i otporna. Ukoliko se ove smjernice ispoštuju, paradajz će tokom ljeta dati zdrave i sočne plodove – bez tragova plamenjače.