Kvalitetan san doprinosi fizičkom, emocionalnom i mentalnom razvoju djeteta. Starijoj djeci potrebno je od devet do 11 sati sna, dok toddlerima može biti potrebno i do 14 sati sna.
Iako svi znamo koliko je san važan, nedavna istraživanja pokazuju da je jednako bitna i pravilna rutine spavanja: odlazak na spavanje i buđenje u isto vrijeme svaki dan, navodi Conversation.
Studija provedena u Australiji na gotovo 2.000 školaraca pokazala je da djeca koja spavaju u isto vrijeme svaki dan imaju puno manju vjerovatnost da će pokazivati hiperaktivnost ili imati problema s kontroliranjem emocija.
Naime, djeca koja imaju razliku u vremenu spavanja od 60 minuta imaju dvostruko veću vjerovatnost za takve poteškoće u ponašanju, a kod djece koja kasne dva sata s vremenom spavanja ta je vjerovatnost čak šest puta veća. Ova veza u ponašanju bila je vidljiva čak i kada su djeca spavala preporučeni broj sati tokom noći.
Isto se odnosi na tinejdžere. Starija istraživanja pokazala su da nepravilni raspored spavanja povećava rizik od tjeskobe i depresije, bez obzira na ukupnu količinu sna.
Sve više problema u ponašanju
Nedavne studije provedene u Velikoj Britaniji na više od 10.000 djece potvrđuju važnost redovnog rasporeda spavanja. Istraživanje je pokazalo da djeca koja su u ranijoj dobi (oko tri godine) imala redovnu rutinu spavanja, a kasnije, kad su krenula u školu (u dobi od pet godina), počela kasniti s vremenom spavanja, imala su sve veće probleme u ponašanju. Međutim, važno je napomenuti da su se problemi poboljšali kad su djeca ponovno uspostavila redovnu rutinu.
Na pitanje zašto je raspored spavanja važan, odgovor se nalazi u biologiji spavanja. Potreba za snom regulirana je cirkadijalnim ritmom, unutrašnjim tjelesnim satom u mozgu, koji ovisi o svjetlu i mraku.
Ovaj ritam utječe na proizvodnju hormona koji signaliziraju kada je vrijeme za budnost i kada je vrijeme za spavanje. Kada je cirkadijalni ritam poremećen, kao što se dešava u slučaju društvenog jetlaga, osoba može doživjeti slične simptome kao pri promjeni vremenske zone – umor, razdražljivost i smanjenu koncentraciju.
Društveni jetlag je posebno izražen kod tinejdžera. Tokom puberteta, biološki ritam se mijenja, a to uzrokuje da tinejdžeri žele ostati budni kasno i spavati do kasnog jutra. Ovaj pomak u ritmu dodatno pogoršava korištenje elektroničkih uređaja prije spavanja. Nažalost, mnogi tinejdžeri nemaju pravilne rasporede spavanja zbog školskih, porodičnih ili sportskih obaveza, što vodi do hroničnog nedostatka sna i fizičkih i mentalnih problema koji podsjećaju na jetlag.
Donosimo nekoliko savjeta koji će vašem djetetu pomoći da uspostavi zdravu rutinu spavanja:
1. Postavite redovno vrijeme za spavanje, bez pregovaranja, svaku večer.
2. Isključite elektronske uređaje najmanje 30 minuta do sat vremena prije spavanja.
3. Stvorite umirujuću rutinu prije spavanja (npr. oblačenje pidžame, pranje zubi, čitanje priče).
4. Izbjegavajte kofein u hrani ili piću barem tri do četiri sata prije spavanja.
5. Smanjite intenzitet svjetlosti u spavaćoj sobi.
Iako prilagodba na novu rutinu može biti izazovna, stvaranje zdravih navika za spavanje donosi dugoročne koristi za vaše dijete i porodicu.