Utorak, 22 srpnja, 2025

Djed ga je uvijek bacao u vreću s krompirom i trajali su do sljedeće žetve: Nijedan nije proklijao!

Većina ljudi svakodnevno konzumira krompir bez obzira kako ga spremili.Zbog njegove česte upotrebe važno nm je da ga pravilno skladištarimo.U nastavku našeg članka pokazat ćemo vam jedan trik kako bi očuvali vaš krompir uvijke svježim.

Krompir je jedna od namirnica koje se gotovo uvijek mogu naći u kuhinji. Bez obzira na to da li ga volimo kuvanog, pečenog, prženog ili u obliku pirea, on je osnovna namirnica koja nas često spašava kada ne znamo šta bismo pripremili za ručak ili večeru. Upravo zbog njegove česte upotrebe važno je znati kako ga pravilno čuvati da bi što duže zadržao svoju svježinu, čvrstoću i dobar ukus.

  • Nažalost, nakon određenog vremena skladištenja, krompir počinje da klija, gubi svoju glatku koru i vremenom omekša. Klijanje je znak da uslovi u kojima ga čuvamo nisu idealni – najčešće je problem temperatura, koja je previsoka, ili prostorija koja nije dovoljno suva i tamna.

Dok se još svjež krompir sa nekoliko klica može konzumirati nakon što se one pažljivo odstrane, treba imati na umu da ovakav krompir sadrži veću količinu glikoalkaloida – prirodnih spojeva koji u malim količinama nisu opasni, ali ako ih unesemo previše, mogu izazvati trovanje i želučane tegobe. Krompir kojem je kora naborana, a tekstura mekana, već je počeo da truli i njega je najbolje odmah baciti.

Postoji jednostavan trik koji se prenosi generacijama i koji pomaže da se spriječi prerano klijanje krompira. Moj djed je uvijek čuvao krompir u platnenim vrećama na hladnom i tamnom mjestu, kao što je podrum. Prije nego što bi ih spremio, pažljivo je pregledavao svaki krompir i uklanjao one koji su bili oštećeni ili su pokazivali znakove truljenja. Ako samo jedan pokvareni komad ostane u vreći, vrlo brzo može uništiti i sve ostale.

  • Da bi produžio svježinu krompira, u vreću je stavljao kestene i žireve. Kesteni usporavaju razvoj klica, dok žirevi pomažu da krompir ne izgubi vlagu i ne počne da vene. Zahvaljujući ovoj jednostavnoj metodi, krompir je dugo ostajao čvrst i ukusan. Ako nemate podrum, dovoljno je da nađete neko mjesto u kući koje je hladnije i tamnije od ostalih prostorija – temperatura ne bi trebalo da prelazi 7°C.

Pored ovog tradicionalnog trika, postoji još jedan zanimljiv način da spriječite klijanje. Stavite jabuku među krompire u vreći. Jabuka oslobađa etilen, gas koji usporava klijanje i pomaže da krompir ostane svjež i do osam sedmica. Važno je, međutim, izbjegavati čuvanje krompira u blizini luka, jer luk ubrzava proces klijanja i može znatno skratiti rok trajanja ove namirnice.

Ako krompir čuvate u kući, izbjegavajte da ga stavljate u frižider. Niska temperatura uzrokuje da se skrob u krompiru pretvara u šećer, zbog čega krompir dobija sladunjav ukus koji nije prijatan u slanim jelima. Najbolje ga je držati u papirnim ili platnenim vrećama jer one omogućavaju protok zraka i sprječavaju nakupljanje vlage. Plastične kese ili zatvoreni kontejneri nisu dobro rješenje jer zadržavaju vlagu i podstiču kvarenje.

Ako želite da dodatno produžite trajanje krompira, možete na vrh vreće staviti nekoliko grančica sa iglicama, koje će upiti višak vlage. Još jedan trik je da krompir složite zajedno sa cveklom – cvekla na vrhu poslužiće kao prirodan sakupljač vlage i pomoći da krompir ostane u dobrom stanju duže vrijeme.

Važno je zapamtiti da krompir ne treba čuvati pored ostalog povrća, posebno kupusa i mrkve, jer oni ubrzavaju njegovo propadanje. Pravilno čuvanje ne zahtijeva mnogo truda, ali vam može uštedjeti novac i spriječiti bacanje hrane.

Ako se budete pridržavali ovih savjeta, vaš krompir će ostati svjež, čvrst i ukusan mnogo duže nego što biste očekivali. Tako ćete uvek imati pri ruci kvalitetnu namirnicu za pripremu omiljenih jela, bez brige da li je izgubila svoj pravi ukus i teksturu.

Preporučeno

Related Articles

Pridružite nam se

5,602ObožavateljiLajkaj
1,200SljedbeniciSlijedi
1,134PretplatniciPretplatiti
- Advertisement -

Najnovije