MethaneSAT, satelit vredan 88 miliona dolara koji prati emisije metana, podržan od strane Bezos Earth Funda, izgubio je kontakt s kontrolnim centrom i najverovatnije je zauvek izgubljen, saopštila je organizacija Environmental Defense Fund (EDF), prenosi Reuters.
Satelit je lansiran u martu 2024. raketom SpaceX Falcon 9, a poslednji kontakt sa njim ostvaren je 27. juna 2025. iznad arktičkog arhipelaga Svalbard. Tada je došlo do naglog gubitka napajanja i svi pokušaji da se uspostavi veza od tada su bili neuspešni. EDF navodi da je satelit verovatno „nepovratno izgubljen“.
Zašto je MethaneSAT bio važan?
MethaneSAT je bio jedan od najnaprednijih instrumenata za praćenje emisija metana, gasa koji ima 80 puta snažniji efekat zagrevanja od ugljen-dioksida u periodu od 20 godina. Satelit je imao zadatak da otkrije „super-emitere“ – postrojenja i oblasti sa velikim, često prikrivenim ispuštanjem metana iz industrije nafte i gasa.
Iako je misija prekinuta ranije nego što je planirano, naučnici iz EDF-a tvrde da je satelit već postigao mnogo:
U Permskom basenu u Teksasu i Novom Meksiku emisije metana bile su 3 do 5 puta više od zvaničnih podataka. U regionu Južnog Kaspijskog mora emisije su bile čak 10 puta veće nego što je prijavljeno. Ovi podaci su sada deo javne baze i koristiće se za buduća naučna istraživanja i klimatske politike.
Šta je pošlo po zlu?
Problemi su počeli u junu, kada je satelit počeo da se ponaša nepredvidivo: uključivao se u režim niske potrošnje, gubio stabilnost i pokazivao kvarove na pogonskim sistemima. Iako je misija bila osigurana, uzroci kvara se još uvek istražuju.
EDF je o incidentu obavestio američke agencije, uključujući NOAA, FCC i US Space Force.
Šta sledi?
Iako ne planiraju da odmah grade novi satelit, iz EDF-a poručuju da će nastaviti sa praćenjem emisija metana koristeći avione sa specijalnim spektrometrima, kao i da će svi ranije prikupljeni podaci biti obrađeni i objavljeni.
Projekat MethaneSAT bio je deo šire međunarodne inicijative u kojoj je više od 120 zemalja obećalo smanjenje emisija metana. Na samitu COP28 u Dubaiju, 50 velikih naftnih i gasnih kompanija takođe se obavezalo na smanjenje curenja gasa i spaljivanja metana na bakljama.
Iako je gubitak MethaneSAT-a veliki tehnički udarac, EDF ga vidi kao uspeh u smislu onoga što je već postignuto: precizno identifikovanje velikih izvora zagađenja i jačanje globalnog odgovora na klimatske promene.
Izvor: BIZlife/Reuters
Foto: Freepik