Ova predivna sobna biljka, poznata i kao mirni ljiljan, često dugo stoji bez cvjetova, unatoč redovnoj njezi.Naime jako ju je teško postać na cvjetanje, redovnom prihranom ovih sastojaka učinit će da vaša biljka da mnogo cvjetova.
Mnogi su doživjeli situaciju da kupe predivnu biljku, unesu je u svoj dom i već nakon nekoliko dana primijete da počinje venuti i gubiti lišće. To izaziva zabrinutost i želju da se otkrije uzrok i spriječi daljnje propadanje. Kada se biljke prenose iz vrtnih centara ili supermarketa, često prolaze kroz nagle promjene temperature i vlažnosti zraka, što može imati negativan utjecaj na njihov izgled i zdravlje.
Kako bi se sobnim biljkama pomoglo da se prilagode i razviju snažan i zdrav korijenski sustav, prirodna gnojiva mogu biti od velike koristi. Jedan od najučinkovitijih sastojaka za njegu biljaka je cimet. Ova začinska biljka sadrži obilje hranjivih tvari poput fosfora, kalcija, kalija, željeza, natrija, cinka i magnezija – gotovo sve što biljkama treba za optimalan rast. Osim što potiče cvjetanje i jača imunitet biljaka, cimet ima i fungicidna svojstva, zbog čega štiti od bolesti i štetnika.
- Za pripremu ovog jednostavnog gnojiva potrebno je pomiješati 1 litru vode i 1 čajnu žličicu mljevenog cimeta. Smjesu treba dobro promiješati i potom je nanijeti izravno na tlo oko korijena biljke. Ovaj tretman prikladan je za cvjetne i necvjetne biljke i preporučuje se primjenjivati barem jednom tjedno.
Osim cimeta, postoji još nekoliko kućnih pripravaka koji biljkama osiguravaju potrebne hranjive tvari. Ako često pijete čaj, nemojte bacati iskorištene vrećice čaja. Nakon što ih pažljivo osušite, njihov sadržaj možete dodati u zemlju. One su osobito korisne za biljke poput ruža jer obogaćuju tlo i poboljšavaju njegovu strukturu.
Kora od banane i ljuske jaja također su izuzetno korisne. Kora banane sadrži kalij i druge hranjive tvari koje potiču cvjetanje. Potrebno je narezati koru na male komadiće i ostaviti je da se osuši, a potom ih dodati u zemlju. Ljuske jaja bogate su kalcijem, ali ih prije upotrebe treba oprati, osušiti i samljeti u fini prah, primjerice u mlinu za kavu. Tako pripremljene, mogu se dodati supstratu ili koristiti kao dio otopine za zalijevanje biljaka.
Još jedan odličan dodatak je talog kave, koji biljke opskrbljuje dušikom i poboljšava teksturu tla. Pomiješan s ostalim prirodnim sastojcima, doprinosi bujnom rastu.
- Za dodatnu potporu biljkama može se koristiti i češnjak. Njegova antibakterijska i antifungalna svojstva pomažu u zaštiti biljaka od bolesti. Potrebno je zakopati nekoliko režnjeva češnjaka u tlo, a oni će postupno ispuštati željezo i druge minerale koji poboljšavaju vitalnost biljaka.
Iz kuhinje dolazi još jedan nevjerojatno koristan pripravak – gnojivo od kvasca i šećera. Za njegovu pripremu potrebno je 1 litra tople vode, 1 žlica šećera i 10 grama kvasca. Sastojci se pomiješaju i ostave na toplom mjestu dva sata. Prije zalijevanja, otopinu treba razrijediti vodom sobne temperature u omjeru 1:5. Tijekom jeseni i zime ovim se gnojivom biljke prihranjuju svakih 30 dana, dok se u proljeće i ljeto učestalost povećava na otprilike svakih 10 dana.
Ovaj pripravak bogat je prirodnim spojevima i vitaminima koji potiču rast biljaka. Nije čudo što ga koriste i stručnjaci u staklenicima i botaničkim vrtovima kao jednostavno, a vrlo učinkovito rješenje za bujno cvjetanje.
Svi ovi prirodni tretmani izrađuju se od lako dostupnih sastojaka i pomažu biljkama da razviju snažan korijen, zdrave listove i prekrasne cvjetove. Uz redovitu njegu i pažnju, vaši zeleni ljubimci mogu postati prava mala oaza u domu.