Irvin D. Yalom – Lečenje Šopenhauerom

Audio knjige

Opis knjige na delfi.rs

Pošto se nakon rutinskog pregleda iznenada suočio sa sopstvenom smrtnošću, čuveni psihoterapeut Džulijus Hercfeld primoran je da preispita svoj život i rad. Potražiće Filipa Slejta, seksualnog zavisnika kojem nije uspio da pomogne prije dvadeset godina. Filip tvrdi da ga je izliječilo – čudesno preobrazilo pesimistično učenje njemačkog filozofa Artura Šopenhauera – i da se obučava da postane filozofski savetnik. Njegov hladan, mizantropski stav navodi Džulijusa da pozove Filipa u svoju intenzivnu terapijsku grupu u zamjenu za podučavanje o Šopenhaueru. Međutim, preostalo mu je samo nekoliko mjesei i život je možda prekratak da pomogne Filipu ili da se nadmeće sa njim za srca i umove članova grupe. Sa druge strane, možda je i ostalo taman dovoljno vremena. 

Opis knjige na knjiga.ba

Liječenje Šopenhauerom je romaneskna slika grupne terapije, unutrašnji pogled na članove grupe i način na koji ih vješti psihoanalitičar vodi i ohrabruje da ne padnu i ne posustanu. Postoje dijelovi knjige koji se čitaju kao psihoterapeutska verzija Platonove Gozbe, u kojima dinamičnost omogućava junacima da otkriju svoje unutrašnje glasove koji bi im inače ostali potpuno nepoznati. Glavni junak, eminentni psihoterapeut Džulijus Hercfeld, kome je preostala još jedna godina života, nedjeljnim seansama sa pacijentima od svoje posljednje godine pravi posljednju volju i testament. Suštinsku vrijednost tih terapija, pa samim tim i čitave knjige, predstavlja prisustvo Hercfeldovog pacijenta iz prošlosti kome tada nije uspio da pomogne, Filipa Slejta, samopriznatog seksualnog zavisnika koji je pronašao utjehu i terapiju za svoju zavisnost u filozofiji Artura Šopenhauera. Slejt ne pripovjeda Šopenhauera, on ga živi ili barem pokušava da to radi. Dolazak na terapiju jedne od Slejtovih ranijih žrtava, dovodi ga do odluke da stavi na test svoju životnu filozofiju. Kada se svi pacijenti suoče sa skrivenim dijelovima svoje prošlosti, i doktor Džulijus, podstaknut Filipom, takođe dolazi do suočenja…


Opis knjige na korisnaknjiga.com

Lečenje Šopenhaureom je roman o grupnoj terapiji, u kome je prikazan unutrašnji pogled na članove grupe i način na koji ih vešti psihoanalitičar vodi i ohrabruje da ne padnu i ne posustanu.

Roman je slojevit: postoje delovi koji se čitaju kao psihoterapeutska verzija Platonove Gozbe, u kojima dinamičnost omogućava junacima da otkriju svoje unutrašnje glasove koji bi im inače ostali potpuno nepoznati.
Glavni junak ovog neobičnog romana je eminentni psihoterapeut Džulijus Hercfeld, kome je preostala još jedna godina života, nedeljnim seansama sa pacijentima od svoje poslednje godine pravi poslednju volju i testament.


O autoru: Irvin David Yalom

IRVIN JALOM (1931.) je poznati psihoterapeut humanističke i egzistencijalističke orijentacije, psihijatar, ali i pisac.

Rođen je u Vašingtonu od roditelja ruskih emigranata koji su došli u SAD nakon Prvog svjetskog rata. Živio je u siromašnom i opasnom kvartu, a utočište je pronalazio u čitanju.

Počasni je profesor psihijatrije na Univerzitetu Stanford. Plodan je pisac knjiga koje su povezane sa psihijatrijom od kojih su neke prevedene kod nas: Lečenje Šopenhauerom, Kada je Niče plakaoKrvnik ljubavi i Zvaću policiju, a Psihopolis je nedavno objavio Čari psihoterapije – Otvoreno pismo novoj generaciji psihoterapeuta i njihovim klijentima. Njegov udžbenik Grupna psihoterapija je glavna referenca u toj oblasti.

wiki

Mladost

Jalom je rođen u Vašingtonu. Petnaestak godina pre njegovog rođenja njegovi roditelji, Jevreji, emigrirali su iz Rusije i potom u Vašingtonu otvorili bakalnicu u siromašnom crnačkom predgrađu. Jalom je proveo veći deo svog detinjstva čitajući knjige u porodičnoj kući iznad bakalnice i u lokalnoj biblioteci. Nakon što je završio srednju školu studirao je na Džordž Vašington univerzitetu, a zatim na Bostonskoj univerzitetskoj medicinskoj školi.

Karijera

Nakon što je diplomirao na Džordž Vašington univerzitetu 1952, kao lekar sa Bostonske univerzitetske medicinske škole koju je završio 1956. stažirao je u Maunt Sinaj bolnici u Njujorku, i završio specijalizaciju na Fips klinici Džon Hopkins univerziteta u Baltimoru 1960. Nakon dve godine vojne službe u Tripler Dženeral bolnici u Honoluluu Jalom je započeo akademsku karijeru na Stanford Univerzitetu. Zaposlio se na fakultetu 1963. i napredovao u toku sledećih nekoliko godina da bi dobio katedru 1968. Ubrzo nakon toga dao je svoj najznačajniji doprinos predajući o grupnoj psihoterapiji i razvijajući svoj model egzistencijalne terapije.

U osnovi njegovih dela o egzistencijalnoj psihologiji je ono što on naziva četiri datosti ljudskog stanja: samoća, besmisao, smrt i slobodna volja. Jalom diskutuje o načinima na koje čovek može da odgovori na ove probleme, bilo na funkcionalan, ili na nefunkcionalan način.

Osim njegovih stručnih dela, Jalom je napisao i mnogo romana, i eksperimentisao sa raznim tehnikama pisanja. U knjizi Svakim danom sve bliže Jalom je pozvao pacijenta da bude koautor i piše o doživljaju terapije. Knjiga ima dva različita glasa koja posmatraju isto iskustvo u naizmeničnim delovima. Jalomova dela su korišćena kao udžbenici na fakultetima, i standardno štivo za studente psihologije. Njegov novi i jedinstveni pogled na odnos pacijenta i klijenta je uvrštavan u rasporede programa psihologije na školama kao što je Džon Džej koledž krivičnog prava u Njujorku.

Jalom je nastavio da održava honorarnu privatnu praksu, i snimio je brojne dokumentarne filmove o tehnikama terapije. Takođe je predstavljen u dokumentarnom filmu Bekstvo od smrti (Flight from Death), koji istražuje odnos nasilja i straha od smrti, vezanom za podsvesne uticaje. Irvin D. Jalom institut za psihoterapiju, koji vodi zajedno sa profesorom Rutelen Džoselson, unapređuje Jalomov pristup psihoterapiji. Njegova jedinstvena kombinacija integrisanja više filozofije u psihoterapiju može se smatrati filozofijom.

U braku je sa književnicom i istoričarkom Marilin Jalom.

Dela

Romani i priče

  • 1974 Svakim danom sve bliže (Every Day Gets a Little Closer)
  • 1989 Krvnik ljubavi i ostale psihoterapeutske novele (Love´s Executioner and Other Tales of Psychotherapy).
  • 1999 Moma i smisao života (Momma and the Meaning of Life)
  • 1992 Kad je Niče plakao
  • 1996 Ležanje na kauču (Lying on the Couch)
  • 1996 Čitalac Jalom (Yalom Reader)
  • 2005 Lečenje Šopenhauerom (The Schopenhauer Cure)
  • 2005 Zvaću policiju (I´m calling the police! A Tale of Regression and Recovery)
  • 2012 Problem Spinoza (The Spinoza Problem)
  • 2015 Jedan dan i druge priče o psihoterapiji (Creatures of a Day – And Other Tales of Psychotherapy)

Stručna literatura

  • 1970 Teorija i praksa grupne terapije (The Theory and Practice of Group Psychotherapy)
  • 1980 Egzistencijalna psihoterapija (Existential Psychotherapy)
  • 1983 Bolnička grupna psihoterapija (Inpatient Group Psychotherapy)
  • 2001 Čari psihoterapije (The Gift of Therapy: An Open Letter to a New Generation of Therapists and Their Patients)
  • 2008 Zurenje u sunce: prevazilaženje straha od smrti (Staring at the Sun: Overcoming the Terror of Death)

Filmografija

  • 2003 Bekstvo od smrti (Flight from Death)
  • 2007 Kad je Niče plakao (When Nietzsche Wept)
  • 2014 Lečenje Jalomom (Yalom’s cure)

Pročitajte intevju sa piscem

Intervju sa Irvinom Jalomom: Oni koji nisu imali ispunjen život, imaju mnogo veći strah od smrti

Čuvenog psihoterapeuta zatičem kako zaliva svoj bonsai (uvek mu poželim dobro jutro, kaže) – dok sliku upotpunjuje jedan iz njegove kolekcije slamnatih šešira, elegantna košulja i štap. Jalom mi pruža ruku u kojoj drži srpske prevode svojih knjiga i kaže šeretski: “Moja žena se žali da je u kući previše mojih knjiga.” Nastavak intevjua


Pridruži se i čitaj sve na sajtu
Uloguj se Pridruži se