Stavite 1 predmet na terasu i otjeraćete golubove zauvijek: Sitnica od koje bježe glavom bez obzira

NOVO

Oglasi – Advertisement

Golubovi se nalaze svuda oko nnas. Viđamo ih na trgovima, krovovima, parkovima – i vrlo često, na vlastitim balkonima. Šta uraditi da spriječimo njihov boravak na balkonima?Golubovi su postali dio svakodnevice u gradovima. Viđamo ih na trgovima, krovovima, parkovima – i vrlo često, na vlastitim balkonima. Iako na prvi pogled djeluju bezopasno, njihovo prisustvo na terasi brzo može postati prava gnjavaža. Ostavljaju izmet, prave buku, donose smeće u pokušaju da naprave gnijezdo i mogu biti prijenosnici bolesti. Ako ste i vi umorni od svakodnevnog čišćenja balkona zbog nepozvanih ptičjih gostiju, vrijeme je da poduzmete konkretne korake.

Srećom, postoje provjereni i jednostavni načini kako da ih se otarasite – bez skupih rješenja ili štete po ptice. Sve što vam je potrebno vjerojatno već imate kod kuće.

Oglasi – Advertisement

1. Efekt svjetlosti: aluminijska folija kao prvi štit

Aluminijska folija nije samo kuhinjski pomoćnik – ona je i efikasan alat u borbi protiv golubova. Golubovi ne vole jaku svjetlost koja im bljeska pred očima. Kada foliju objesite duž ograde, na prozorske daske ili je stavite u kutove terase, reflektira svjetlost i stvara pokrete koje ptice doživljavaju kao prijetnju.

Pogotovo kada je vjetrovito, šuštanje i nepredvidivi odsjaji dodatno odbijaju golubove. Mnogi koji su isprobali ovu metodu tvrde da im se golubovi nisu vraćali danima, čak ni tjednima.

2. Vizualni kaos: boje, pokreti i improvizacija

Golubovi su oprezne ptice koje ne vole iznenađenja. Šarenilo i pokreti na terasi ih zbunjuju i odbijaju. Jedan od najlakših trikova je zavezati konopac iznad balkona i na njega objesiti razne predmete: trake od plastičnih vrećica, komadiće tkanine jarkih boja, stare CD-ove, plastične boce ili balone.

Kada se ti elementi pomiču na vjetru, stvaraju pokrete i zvukove koje ptice povezuju s opasnošću. Ako želite dodatni učinak, možete obojiti boce ili balone u jarke boje, dodati oči crnim markerom i stvoriti “strašila” koja izgledaju kao grabežljivci.

3. Odbijanje mirisom i vizualnim efektima: gelovi i reflektirajuće trake

Na tržištu se mogu naći posebni repelenti u obliku gelova ili traka koje golubove drže na distanci. Iako za ljude izgledaju kao obično ljepilo ili naljepnica, ptice ih vide potpuno drugačije – u UV spektru koji im signalizira opasnost.

Reflektirajuće trake s hologramskim uzorcima djeluju poput svjetlosne zavjese. Kada sunce udari u njih, stvaraju snažne bljeskove koje ptice tumače kao vatru. Postavite ih na ogradu, okvir vrata ili prozora i gledajte kako golubovi izbjegavaju vašu terasu u širokom luku.

4. Onemogućite sletanje: plastične bodlje i prepreke

Ako golubovi i dalje pokušavaju sletjeti na vašu ogradu ili prozorske daske, vrijeme je da ih fizički onemogućite. Trake s plastičnim bodljama su savršeno rješenje – ne štete pticama, ali im otežavaju ili onemogućuju da se udobno smjeste.

Umjesto gotovih traka, možete improvizirati i koristiti plastične čačkalice, kablove ili čak spiralno savijenu žicu. Cilj je da površina na kojoj obično sjede postane neugodna i nesigurna.

5. Totalna blokada: zaštitna mreža kao nevidljivi štit

Jedno od najučinkovitijih rješenja, posebno ako imate veliki balkon, je postavljanje ribarske ili zaštitne mreže. Mreža sprječava fizički pristup prostoru, a ako je pravilno postavljena, gotovo je nevidljiva izdaleka.

Pričvrstite je za ogradu i strop terase, tako da u potpunosti prekrije prostor koji ptice koriste za slijetanje. Golubovi brzo shvate da ne mogu proći i počinju izbjegavati vaš balkon. Mreža je posebno korisna ako imate stalni problem s gniježđenjem.

6. Zvukovi koji remete mir: improvizirane akustične barijere

Golubovi se lako uznemire zvukovima koje ne mogu predvidjeti. Plastične boce napunjene grahom, metalni poklopci ili zvonca koja se pomiču na vjetru mogu stvoriti akustičnu barijeru koja golubovima smeta.

Ova metoda nije uvijek potpuno učinkovita ako ste u prometnom ili bučnom kvartu, ali u kombinaciji s drugim metodama može dati odlične rezultate. Bitno je da zvukovi budu nepredvidivi i da se povremeno mijenjaju lokacije izvora buke.