OVO BI TREBALI ZNATI SVI KOJI NOĆU NE MOGU SPAVATI: Morate probati što ovaj trik može učiniti – 2 minute i spavate!

KORISNO

Da bismo bili zdravi potrebno je da našem organizmu damo sve što mu je potrebno a tu se ubraja i dovoljan i kvalitetan san. Međutim veliki broj ljudi ima problema sa nesanicom zbog stresa ili nekih drugih razloga.

Razmislite o učestalosti kojom se netko osjeća potpuno iscrpljeno, žudeći da utone u dubok san, samo da doživi frustrirajuću nemogućnost da to učini. Možda ćete se zateći kako buljite u strop, nemirno se bacakate s jedne na drugu stranu, brojite ovce bez uspjeha, jer čak i one izgube interes. U međuvremenu, vaš um ostaje aktivan, ponavljajući razgovore od prije tri dana, razmišljajući o nepodmirenim računima i razmišljajući o nedovršenim zadacima.

  • Mogućnost sna čini se nedostižnom. Ipak, postoji rješenje: jednostavno lezite, zatvorite oči i dopustite si da zaspite mirno poput djeteta. Nesanica se pojavila kao prevladavajući problem u modernom društvu. Pojedinci se mogu pridržavati vremena za spavanje, ušuškati se u deke i slijediti očekivane rutine; ipak, san ostaje nedostižan. Srce ubrzano lupa, misli preplavljuju um, a i najmanji zvukovi iz okoline pretvaraju se u značajne smetnje.

Posljedično, mnogi pojedinci doživljavaju frustraciju, pitajući se zašto se njihova tijela opiru miru unatoč okruženju koje pogoduje odmoru. U takvim slučajevima potrebno je smiriti tijelo, posebice mozak koji često nema sposobnost prepoznati kada treba prestati s aktivnostima. Učinkovit pristup koji koriste i vojnici i medicinski stručnjaci u scenarijima visokog tlaka je metoda opuštanja tijela u kombinaciji s kontroliranim disanjem. Utišajte telefon, tablet, televiziju i glazbu. Mozak je lako zbuniti svjetlosnim i zvučnim podražajima, koji ga mogu omesti u razumijevanju da je vrijeme za odmor.

Zauzmite udoban položaj i nemojte odmah zatvoriti oči. Usmjerite pažnju na svoje tijelo. Osjetite svoju glavu, ramena, ruke i noge, zamislite ih kako postaju teški i opušteni, kao da tonete u krevet. Zatim počnite koristiti tehniku ​​disanja 4-7-8: Polako udahnite kroz nos, brojeći do četiri. Duboko udahnite i zadržite dah brojeći sedam puta. Polako izdahnite kroz usta, polako brojeći do osam. Bavite se ovom tehnikom više puta dok osjećaj smirenosti ne obuzme vaše tijelo i dok vam se broj otkucaja srca ne smanji. Disanje služi kao most između uma i tijela; kada se učinkovito koristi, olakšava opuštanje iznutra.

Dok sjedite i usredotočite se na svoje disanje, zamislite miran krajolik. To može biti u obliku vodopada, mirne šume ili plaže u sumrak. Potrebno je da ovo okruženje izaziva osjećaj smirenosti i spokoja. Zamislite zvukove, mirise, pa čak i taktilne senzacije – poput hladne mahovine ispod nožnih prstiju i blagog povjetarca koji vam miluje lice. Vizualizacija služi kao moćan instrument; kada se um opaža u mirnom i slikovitom okruženju, to olakšava fizičko opuštanje i potiče početak sna.

Za pojedince koji žele istražiti dublji pristup, preporučuje se tehnika zvižduka: Stavite vrh jezika na stražnju stranu gornjih prednjih zuba. Udahnite kroz nosnice, brojeći do četiri. Udahnite i zadržite sedam sekundi. Izdahnite kroz usta dok zviždite osam sekundi. Ovaj pristup također poboljšava fokus i smanjuje cerebralnu aktivnost, što je neophodno za brži početak sna. Ova vježba djeluje na ublažavanje napetosti koja se nakuplja u mišićima tijekom dana.

Sljedeće opisuje metodu: Podignite obrve i zadržite ovu napetost 5 sekundi. Nakon toga, dopustite im da se opuste i dožive otpuštanje te napetosti. Napuhnite obraze s osmijehom, zadržite ovaj izraz pet sekundi, a zatim opustite lice. Suzite oči, zadržite ovaj položaj pet sekundi, a zatim se opustite. Lagano nagnite glavu unatrag i smanjite napetost u vratu, dopuštajući jastuku da ga podupre. Nastavite kroz tijelo—ramena, ruke, trbuh, bedra, listove i stopala. 5 sekundi angažirajte svaku mišićnu skupinu prije nego što joj dopustite da se opusti. Ova metoda ima potencijal izazvati san čak i tijekom treninga koji je u tijeku.

Možda se čini čudnim, ali ovaj obrnuti psihološki učinak često se pokaže učinkovitim. Kada se mozak oslobodi pritiska da zaspi, nastoji se opustiti, dopuštajući da san nastupi prirodnije. Umjesto da se opirete nesanici, trebali biste je prigrliti i reći sebi: “U redu je ako večeras ne spavam.” Paradoksalno, san često dolazi u tom trenutku. Nesanicu ne treba tumačiti kao slabost; nego služi kao tjelesni signal koji zahtijeva pažnju. Dolazak snova nije trenutačan, poput pritiskanja gumba; međutim, možemo ih prizvati na odgovarajući način.

Alati poput mira, disanja, opuštanja i prihvaćanja uvijek su nam na raspolaganju. Kada konačno postignete stanje sna poput ljudskog, probudit ćete se pomlađeni, odmorni i zadovoljni. Svaki sljedeći primjer sna bit će lakši kako se tijelo prilagođava; doista, miran san služi kao najučinkovitiji lijek koji je dostupan besplatno.

Preporučujemo