Zaboravite na sirće: Ovaj proizvod će da vam pomoći da uklonite kamenac iz kuhala za vodu

KORISNO

Danas skoro svako domaćinsvo ima električno kuhalo koje je vrlo praktično i zgodno kada trebate brzo zagrijati vodu za pripremu kafe ili čaja. Međutim tokom vremena se na grijaču stvara kamenac koji je i inače teško ukloniti.

Tvrdu vodu karakterizira visoka koncentracija minerala, uključujući kalcij i magnezij, koji se postupno nakupljaju u kotlićima, što dovodi do stvaranja nepoželjnih naslaga. Izazov uklanjanja kamenca može biti posebno neugodan kada se zalijepi za površine, jer se s vremenom stvrdne i postaje ga sve teže ukloniti. Srećom, Holly Brook, stručnjakinja tvrtke Brook’s Basics, pružila je jednostavnu metodu za temeljito uklanjanje kamenca s vašeg kuhala za vodu, eliminirajući potrebu za mukotrpnim čišćenjem.

“Prema Holly, postupak uklanjanja kamenca iz vašeg kuhala za vodu je i brz i jednostavan. Za početak, napunite kuhalo dovoljno vode da potopite grijaće elemente na dno, zatim dodajte jednu žlicu limunske kiseline i pustite da prokuha. Obično bi jedna aplikacija trebala biti dovoljna; međutim, ako se kamenac pokaže posebno tvrdoglavim, možete ponavljati postupak dok ga potpuno ne uklonite. Nakon što voda u kuhalu za vodu dosegne točku ključanja, ostavite je da stoji 10 minuta da se kamenac razbije limunskom kiselinom.

Nakon tog vremena izlijte vodu i odmah prebrišite unutrašnjost štednjaka vlažnom krpom kako biste uklonili sve ostatke. Na kraju, jednom isperite kuhalo hladnom vodom kako biste bili sigurni da su svi tragovi kamenca temeljito uklonjeni. Limunska kiselina, dobivena iz soka citrusnog voća poput limuna, služi kao učinkovito i prirodno sredstvo za čišćenje. Snažniji kristalizirani oblik ove tvari lako je dostupan u većini trgovina mješovitom robom.

  • Bitan element za uklanjanje kamenca je kiselinski spoj jer učinkovito otapa kamenac, razbija ga i sprječava lijepljenje za dno kuhala. Unatoč tome, limunska kiselina je izuzetno blaga i može učinkovito očistiti kuhalo za vodu bez potrebe za sredstvima za uklanjanje kamenca punim jakih kemikalija. Alternativno, bijeli ocat se može koristiti za uklanjanje kamenca; no ima jak miris koji može postojati pa je kuhalo za vodu potrebno temeljito isprati ako se koristi, piše Večernji list.

Bonus tekst:

Smokve, plod stabla smokve, još od vremena starih civilizacija smatraju se simbolom plodnosti i obilja. Njihov bogat okus, nutritivne prednosti i kulturni značaj čine ih ne samo bitnim dijelom prehrane, već i središnjom točkom brojnih legendi i mitova. Ovaj esej ima za cilj ispitati povijesnu pozadinu, prehrambene prednosti i kulturni značaj smokava, ističući njihovu važnost u ljudskom postojanju kroz različita razdoblja. Podrijetlo i povijest smokava sežu u Aziju, posebno na Bliski istok i jugozapadnu Aziju.

Ovo voće je poznato od početka ranih civilizacija, a bilo je prisutno u starom Egiptu, Grčkoj i Rimu. Rimljani su smokvu smatrali afrodizijakom, dok su je u Egiptu koristili u medicinske svrhe. Naime, smokve se spominju u Bibliji i raznim vjerskim i filozofskim tradicijama, gdje predstavljaju život, mudrost i duhovno prosvjetljenje. Na primjer, budistički tekstovi pokazuju da je Buddha postigao prosvjetljenje dok je meditirao ispod smokve. Po svom nutritivnom sastavu smokve su vrlo hranjive, bogate vlaknima, vitaminima i mineralima.

Očaravajuća slatkoća smokve može se zahvaliti visokoj koncentraciji prirodnih šećera, a osigurava i veliku količinu kalija, neophodnog za dobrobit kardiovaskularnog i krvožilnog sustava. Nadalje, smokve su važan izvor vitamina K, koji je neophodan za očuvanje zdravlja kostiju, i vitamina B6, koji pomaže kognitivnoj funkciji i podržava imunološki sustav. Značajna karakteristika smokava je njihov značajan sadržaj vlakana; konzumacija samo pet smokava srednje veličine može osigurati oko 20% dnevnog preporučenog unosa vlakana, koja poboljšavaju probavu i snižavaju razinu kolesterola.

Osim toga, smokve su bogate antioksidansima koji se bore protiv slobodnih radikala i smanjuju vjerojatnost kroničnih bolesti. U različitim povijesnim kontekstima smokva je imala značajnu kulturnu važnost. Na primjer, u Grčkoj je smokva bila poštovana kao sveta biljka, često povezivana s Demetrom, božicom plodnosti i žetve. U Indiji su smokve simbolizirale i plodnost i blagostanje, a njihova su stabla obično bila posvećena božanstvima. Smatra se da su smokve bile jedno od najranijih voća koje je čovječanstvo uzgajalo, što se pripisuje njihovom brzom rastu i otpornosti na sušu.

Preporučujemo

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige + kolekcije
Ponuda važi ograničeno vrijeme.

 

59.00€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.