Jedini pravilan način da istopite kilograme i podmladite telo posle 40-te: 11 zlatnih pravila za vitkost i zdravlje koje vam niko nije rekao

KORISNO

Kako starimo tako se mijenja i naše tijelo a žene kada dođu u srednje godine ulaze i u menopauzu koja dovodi do poremećaja hormona i veliki broj pripadnica ljepšeg pola nabaci i suvišne kilograme.

Pomak u odraslu dob donosi promjene koje je nemoguće previdjeti. Događaju se fizičke transformacije, a ponašanja koja su prije bila nezapažena počinju pokazivati ​​zamjetne učinke. Često se oko struka pojavljuje nepoželjan “pojas za spašavanje”, metabolizam postaje nepravilan, a vaga odražava brojke koje možda nisu u skladu s našim preferencijama. To sugerira da tijekom ove faze života izgovori prestaju biti učinkoviti. Dob nadilazi puku brojčanu vrijednost; utjelovljuje vrhunac izbora koje smo napravili tijekom života. U ovom trenutku svaka štetna navika postaje izražena, jer tijelo više ne širi svoju sposobnost opraštanja.

  • Gubitak tjelesne težine nakon četrdesete značajno se razlikuje od onog u mladosti. Promišljen pristup i osjećaj discipline postaju bitni. Iako tijelo može previdjeti prijestupe u nečijim dvadesetima, ono počinje registrirati svaki pogrešan korak – u rasponu od loših izbora prehrane do neadekvatnog sna – kako starimo. Ključno je prepoznati da na usporavanje metabolizma utječe ne samo protok vremena, već i čimbenici načina života. Mnogim pojedincima nedostaje jasno razumijevanje koncepta metabolizma, što ih dovodi do podcjenjivanja važnosti točnog mjerenja veličine porcija i praćenja potrošnje hrane. Jednom kad se ta svijest postigne, zablude blijede, otkrivajući opseg potrebnih promjena.

Uz metabolizam, ravnoteža između regeneracije i razgradnje unutar tijela ima veliku važnost. Tijekom mladosti dominantni su procesi obnove; međutim, kako čovjek stari, degradacija često ima prednost. Kada taj pomak postane evidentan, dolazi do opadanja snage mišića, kostiju i kože, što pridonosi postupnom propadanju organizma. Način na koji smo se tijekom života brinuli za svoja tijela – bilo da smo se bavili konstruktivnijim ili destruktivnijim postupcima – sada je nepogrešivo očit.

Pojedinci koji se približavaju četrdesetima često nastavljaju primjenjivati ​​strategije koje su se prije pokazale učinkovitima, uključujući dobro poznate sokove za detoksikaciju ili restriktivne dijete; međutim, te metode sada mogu predstavljati rizik za njihovo zdravlje. U ovoj fazi, koncept samoodržanja postaje ključan – prepoznavanje potrebe za pažljivijom brigom o tijelu i pojačanog osjećaja odgovornosti. Pogrešni pojmovi kao što su “sve, ali pomalo” ili “jedem kad mi se prohtije” često potkopavaju napore da se smrša i prerastu u štetne navike koje nepovoljno utječu i na fizičko zdravlje i na mentalno blagostanje.

Tijekom ove faze hormonalni čimbenici su od velike važnosti. Kod žena pad razine estrogena počinje oko 35. godine života, a taj se proces ubrzava tijekom menopauze. Posljedično, održavanje minimalno 20% tjelesne masti je neophodno za očuvanje hormonalne ravnoteže. Kod oba spola dolazi do pada razine testosterona, što može dodatno otežati metaboličke procese. Očuvanje testosterona oslanja se na konzumaciju zdravih masnoća, dovoljan san, smanjenje stresa i dosljednu tjelesnu aktivnost. Hormon rasta, poznat i kao somatotropin, prirodno potiče čimbenici kao što su unos proteina, trening snage i spavanje prije 23 sata.

Nasuprot tome, prekomjerno noćno jedenje i povišene razine inzulina inhibiraju njegovo lučenje. Vitamin D igra ključnu ulogu u zaštiti od metaboličkog sindroma, a preporučljivo je pratiti njegovu razinu barem dvaput godišnje. Nadalje, progesteron, koji služi kao temeljni hormon za održavanje ravnoteže unutar ženskog tijela, zahtijeva pažljivo razmatranje, jer njegova neravnoteža može poremetiti razine estrogena i testosterona. Neophodno je redovito praćenje hormona štitnjače jer slabljenje funkcije ove žlijezde značajno otežava napore u mršavljenju.

Destruktivno ponašanje, uključujući gladovanje, strogo ograničen unos kalorija, uklanjanje ugljikohidrata i neadekvatna tjelesna aktivnost, može potkopati funkcioniranje štitnjače i dodatno otežati metaboličke procese. Stoga je bitno provesti promjene koje su i održive i prikladne za ovu fazu života. Temeljna načela učinkovitog mršavljenja obuhvaćaju dnevnu konzumaciju odgovarajuće količine proteina, umjeren unos zasićenih masti te bavljenje tjelesnim aktivnostima poput vježbi snage, hodanja i joge. Neophodno je održavati zdravu razinu tjelesne masti i redovito se podvrgavati liječničkim pregledima.

Procjena opsega struka i precizno praćenje konzumacije hrane ključni su za procjenu trenutnog stanja metabolizma. Osim toga, uklanjanje prehrambenog smeća – bez obzira na količinu – i davanje prioriteta kvalitetnom snu ključne su komponente za postizanje uspjeha. Inteligentna konfiguracija makronutrijenata može se prikazati na sljedeći način: proteini u omjeru 1,5-2 g po kilogramu idealne tjelesne težine, masti 1-1,5 g, a ostatak čine ugljikohidrati, prilagođeni razini aktivnosti pojedinca. Kada se višak masnog tkiva u predjelu trbuha ne smanji, to obično znači da plan prehrane nije dovoljno precizan ili da nisu provedene temeljne analize.

Češće nego ne, problem nije samo hormonski, već proizlazi iz nedostatka dosljednosti i strpljenja. Rješenje je doista dostižno; međutim, to zahtijeva odlučnu predanost davanju prioriteta istinskom zdravlju i vitalnosti nad pukim izgledom, uz provedbu značajnih promjena.

Preporučujemo