Tri najčešća pitanja vezana za post: Kako utiče na zdravlje čovjeka

Zdravlje & Ljepota

Piše Aida Čaušević, specijalista interne medicine, PZU Zdravo Srce Sarajevo

Ukoliko bolujete od hroničnih bolesti potrebno je da obavite pripremu i kontrole prije započinjanja posta.

Ipak, ukoliko spadate u grupu onih sretnih koji nemaju hronične bolesti, potrebno je pripremiti se uz jednostavne promjene u svakodnevnim ritualima da biste što lakše podnijeli promjene koje sa postom dolaze.

U nastavku pročitajte tri najčešća pitanja i nedoimice vezane za post i uticaju posta na zdravlje čovjeka.

Kako post utiče pozitivno na zdravlje čovjeka?

Najčešće pitanje koje se svakodnevno postavlja je uticaj posta na samo tijelo. Kada započnemo post odlučimo se da ne unosimo hranu i piće tokom određenog perioda dana u tijelo. Tada naše tijelo počinje u prvim satima da troši kalorije koje smo unijeli u jutarnjim satima na sehuru, potom se dalje tokom dana troše zalihe koje naš organizam ima iz jetre i mišića. Na taj način se troše i svi toksini koji se skupljaju tokom godine i dolazi do pojačane potrošnje masnoća, šećera koji se nalaze u tijelu.

U prvim danima posta ukoliko nismo tijelo pripremili na promjene koje nastaju postom, može doći do toga da se loše osjećamo, da imamo glavobolju, slabost, malaksalost.

Normalno je da se u prvim danima osjeća glad i to najčešće u periodu kada smo naš mozak naučili da imamo obrok. Najveći problem se javlja kod osoba koje konzumiraju veće količine kafe i čaja koji imaju više kofeina jer kofein izaziva ovisnost u organizmu. Zbog toga često dolazi do glavobolje i slabosti koaj se javlja zbog nedostatka kofeina i nikotina kod pušača.

Da bismo izbjegli da dođe do ovih problema koji mogu ugroziti post, bitno je ranije započeti sa odvikavanjem od kofeina. Potrebno je postepeno smanjivati unos kafe tokom dana pred nastupanje posta da bi se tijelo i mozak navikli na promjene.

Takođe bi trebalo smanjiti unos šećera i postepeno smanjivati unos tečnosti tokom dana. Osobama koje su navikle da unose veće količine vode tokom dana, kada nastupi post bi to mogao biti problem pa da se osjećaju dehidrirano i da budu jako žedni i sa osjećajem suhoće u ustima. Zato je važno postepeno reducirati unos tokom dana, a povećati unos vode i tečnosti u večernjim satima.

Ovdje moramo napomenuti da kofein izaziva pojačano izmokravanje, tako da ukoliko pijete veće količine kafe potrebno je unijeti dovoljno vode da ne bi došlo do dehidracije samog organizma. Ukoliko ste skloni glavoboljama prvi dani posta mogu biti teži jer se često javlja glavobolja zbog više ovih faktora, ali vrlo brzo se organizam navikne na promjene koje nastupaju postom.

Svakako je važna psihička komponenta posta, koja pozitivno utiče na razmišljanje čovjeka. Tako da svakako post utiče pozitivno i na tjelesno i mentalno zdravlje.

Imam hroničnu bolest. Da li mogu postiti?

Drugo najčešće pitanje kada se približava post je svakako nedoumica kod osoba koje imaju jednu ili više hroničnih bolesti da li smiju postiti. Nikada nije lako odgovoriti na ovo pitanje, ali je bitno obavezno se posavjetovati sa ljekarom vezano za terapiju i kako postupiti tokom posta. Najbolje je da se posavjetujete sa ljekarom iz određene specijalizacije koja je usko vezana za vaše hronične bolesti da li možete postiti.

Osoba koja se odlučuje za post mora biti mentalno stabilna, svjesna samih koristi posta, kao i promjena koje dolaze sa postom. Terapija koja se uzima se obavezno mora nastaviti tokom posta, ali se mora korigovati vrijeme uzimanja lijekova u zavisnosti od vremena sehura i iftara.

Jako je bitno ukoliko osoba ima povišen pritisak, da povremeno mjeri pritisak tokom posta, posebno ako se ne osjeća dobro ili ima glavobolju. Ukoliko se radi o osobi koja ima šećernu bolest i uzima tablete za šećernu bolest mora se nekoliko puta tokom dana mjeriti šećer u krvi da ne bi došlo do pada ili skoka šećera. Većina osoba tokom posta se bez obzira na hronične bolesti dobro osjeća i često i krvni pritisak i šećer budu potpuno uredni zbog samog posta.

Ukoliko se ipak radi o srčanim bolesnicima potrebno je obaviti kardiološku kontrolu i posavjetovati se vezano za post. Bubrežni bolesnici obavezno moraju provjeriti kakvo je stanje bubrega prije započinjanja posta jer smanjen unos tečnosti može ugroziti i pogoršati bubrežnu bolest što svakako može biti opasno za ovu grupu pacijenata.

Naravno svi znakovi koje tijelo nam šalje moramo pratitit posebno ukoliko imate nekoliko hroničnih bolesti. Aktivnosti tokom dana se moraju smanjiti i potrebno je više odmarati, a obroci moraju biti uravnoteženi uz unos dovoljno tečnosti.

Svakako je potrebno prije samog posta napraviti kontrolu kompletnih laboratorijskih nalaza i kontrolne preglede da bi se ustanovilo da je bolest stabilna i da se ne može ugroziti ili pogoršati postom.

Šta da uradim ako se ne osjećam dobro, a postim?

Treće često pitanje je kada prekinuti post. Činjenica je da se svaka punoljetna, mentalno zdrava osoba odluči na post samovoljno, ali postoje određene situacije kada je zdravlje narušeno i post se ponekad mora prekinuti.

Ukoliko dođe do povraćanja, gubitka svijesti ili jakih bolova post bi se trebao prekinuti. Ovo se najčešće dežava ukoliko se nije adekvatno pripremilo za post, ako osoba nije unijela dovoljno tečnosti ili zdrave hranjive namirnice.

Ponekad i umor, nedostatak sna ili stres mogu biti takođe okidači da se zdravlje naruši.

Povišena tjelesna temperatura, kašalj, bol u grlu i slična upalna stanja i infekcija mogu ugroziti zdravlje ukoliko se post nastavi. U ovim situacijama dok traje sama upala ili infekcija bi se trebali uzimati redovno protuupalni lijekovi, analgetici, vitamini i unositi dovoljno tečnosti da bi se tijelo što prije izborilo sa upalom. Po smirivanju simptoma se može nastaviti post jer su ovo akutna stanja koja najčešće traju nekoliko dana.

U slučaju određenih hroničnih bolova u leđima, glavoblje mogu se dati intravenski lijekovi za bolove koji ne bi ugrozili post ili se mogu rektalno primjeniti analgetici za bolove koja ne ugrožavju post.

Takođe pregled, ultrazvuk, vađenje krvi ne ugrožavaju post, ali primanje infuzija kvari post. Ukoliko je osoba slaba i malaksala toliko da treba primiti infuziju nije preporučeno da posti jer se zdravlje može ugroziti.

Iznenadna pojava bolova u grudima i stomaku su ozbiljni simptomi koji zahtjevaju hitni pregled. Potrebno je praćenje da li je redovno i uredno pražnjenje stolice, kao i da li je mokrenje uredno. Ukoliko izostane mokrenje tokom 24h ili stolica untar 5 dana obavezno se treba javiti na dalje pretrage. Ovo su određena hitna stanja koja najčešće zahtjevaju prekid posta.

Svaka osoba bi trebala pratiti ono što mu tijelo poručuje. Ukoliko bi se javili neki od ranije navedenih simptoma trebalo bi potražiti liječničku pomoć.

Post je svakako preporučen da bi se popravilo zdravlje čovjeka. Svaka osoba koja nije sigurna da li može postiti, trebala po potražiti stručnu pomoć i posavjetovati se vezano za post.

Svima koji su planirali da poste, želimo da što lakše isposte mjesec Ramazan. Jedite umjereno, unostite što više voća, povrća, proteina, vode, ne preskačite sehur i družite se što više. Okružite se pozitivnim ljudima i smijte se jer na taj način se luče hormoni sreće koji pozitivno utiču na organizam.

Svima želimo da nakon posta budu zdraviji, puni energije, jer post je put do zdravog srca.

Pristup premium sadržaju:
PDF i AUDIO knjige + kolekcije
Ponuda važi ograničeno vrijeme.

 

59.90€ trenutno.
Članstvo ističe nakon 12 mjeseci.