Iz crijeva kreću sve b0lesti: Doktorka otkriva da za dobro varenje svaki dan treba da jedemo 30 grama ove namirnice

KORISNO

Naš probavni sistem čine želuddac i crijeva i on je zadužen za varenje hrane koju unosimo u organizam. Postupak obrade hrane u našem tijelu je jako važan a da bi se on odvijao bez problema potrebno je unositi odrešene tvari.

Crijeva ne samo da olakšavaju probavu hrane, već također značajno doprinose održavanju ravnoteže unutar tijela. Dobro poznata poslovica kaže: “Sve bolesti počinju iz crijeva”, naglašavajući kritičnu važnost zdravlja crijeva. Otkrijte koje namirnice mogu poboljšati vaše blagostanje! Ubrzan način života u kombinaciji s nezdravom prehranom i nedovoljnom tjelesnom aktivnošću nerijetko rezultira probavnim problemima koji sve više pogađaju pojedince diljem svijeta.

Te su brige posebno izražene tijekom ljetnih mjeseci, kada promjene u prehrani i načinu života doprinose porastu želučanih problema. S obzirom na sve veću učestalost tegoba povezanih s neadekvatnom probavom, bitno je identificirati metode za poboljšanje našeg zdravlja, pri čemu su vlakna jedan od ključnih elemenata u tom nastojanju. Doktorica Zoe, specijalistica za probavne smetnje, tvrdi da je minimalni dnevni unos od 30 grama vlakana bitan za svakog pojedinca.

Unatoč tome, studije pokazuju da značajan dio populacije, do 91% u Ujedinjenom Kraljevstvu, ne ispunjava ove prehrambene zahtjeve. Scenarij je na sličan način zabrinjavajući u drugim nacijama, čineći konzumaciju vlakana svjetskim zdravstvenim izazovom. Što vlakna čini tako ključnim? Pravilno funkcioniranje probavnog sustava temeljno se oslanja na vlakna, a njihov nedostatak može rezultirati raznim zdravstvenim problemima. Prehrana bogata vlaknima korelira sa smanjenim rizikom od ozbiljnih bolesti, uključujući bolesti srca, moždani udar, dijabetes tipa 2 i rak crijeva.

S obzirom na to, preporučljivo je svima da se trude povećati potrošnju vlakana kroz svakodnevnu prehrambenu praksu. Jednostavna metoda za povećanje potrošnje vlakana u našoj prehrani je odabirom obroka bogatih vlaknima, kao što je hranjivi jogurt u kombinaciji s cjelovitim žitaricama, voćem, orašastim plodovima i sjemenkama za doručak ili odabirom salate od graha za vrijeme ručka. Unatoč tome, ključno je prepoznati da brzo povećanje unosa vlakana može dovesti do neugodnih simptoma, osobito za one koji nisu navikli na veće količine.

  • Stoga je bitno postupno uključivati ​​vlakna u svoju prehranu, omogućujući vašem tijelu da se prilagodi promjenama u prehrani. Unatoč tome, zdrava crijeva bitna su ne samo za probavu. Dr. Zoe naglašava da je zdravlje crijeva tijesno povezano s našim ukupnim blagostanjem. Crijeva igraju ključnu ulogu ne samo u razgradnji hrane, već iu značajnom dijelu naše imunološke funkcije. Točnije, otprilike 70% naših imunoloških stanica nalazi se u crijevima. Čvrsti crijevni sustav uspostavlja barijeru koja sprječava štetne mikrobe da uđu u tijelo, što je omogućeno značajnim brojem imunoloških stanica koje pružaju zaštitu.

Nadalje, crijevna sluznica, koja oblaže stijenke crijeva, vitalna je u odgovoru tijela na ozljede ili infekcije, a njezin se značaj često podcjenjuje. Posljedično, stanje naših crijeva utječe ne samo na naše osjećaje nakon obroka, već također igra značajnu ulogu u našem imunološkom sustavu i općem blagostanju. Održavanje zdravlja crijeva i pridržavanje dijete bogate vlaknima ključni su za cjelokupno zdravlje i prevenciju raznih bolesti. Prehrana koja uključuje dovoljno vlakana može donijeti dugoročne prednosti; stoga, pokretanje malih promjena može pomoći u održavanju optimalnog zdravlja crijeva i poboljšati cjelokupno zdravlje.

DODATNI SADRŽAJ

Fascinantna činjenica koja će vas vjerojatno zaprepastiti odnosi se na našu sposobnost sanjanja. Dok se većina pojedinaca susreće sa snovima gotovo svake noći, zagonetna priroda ovog fenomena i način na koji naš mozak obrađuje ta “umjetnička djela” stvorena tijekom sna mnogima ostaju uglavnom nepoznati. Od početka ljudske povijesti snovi postoje, a različite kulture i društva pripisivali su im različita tumačenja.

U određenim kulturama snovi su se smatrali proročkim, dok su im drugi pripisivali duboko duhovno značenje. Na primjer, Egipćani su snove smatrali putovima do božanskog vodstva, dok su ih u staroj Grčkoj doživljavali kao medije putem kojih bogovi prenose poruke čovječanstvu.

Preporučujemo