OPASNO PO ŽIVOT: Imate li neki od OVIH simptoma Nagovještavaju nešto loše!

KORISNO

Naše tijelo možemo posmatrati kao jedan komplikovan ali savršen mehanizam koji kada ne radi dobro šalje signale u vidu simptoma koje je potrebno prepoznati na vrijeme. U nastavku saznajte više.

Jeste li svjesni poruka koje prenosi vaše tijelo? Nastavite čitati kako biste otkrili što vaše tijelo poručuje. Naša tijela ne ostaju mirna; svaki dan odašilju niz suptilnih, ali povremeno vrlo izraženih signala koji ukazuju na neravnotežu. Umjesto da odbacite ove pokazatelje ili ih pripišete isključivo stresu i iscrpljenosti, ključno je zastati, uzeti ih u obzir i razmisliti: Što mi zapravo nedostaje? Povremeno se značajni problemi ne skrivaju unutar teških bolesti, već se manifestiraju kao manji, naizgled bezazleni simptomi koji označavaju nedostatak određenih hranjivih tvari.

  • Pravovremeno prepoznavanje ovih pokazatelja omogućuje izravnu korekciju prilagodbom prehrane i manjim promjenama navika, čime se sprječava pogoršanje stanja. Ispucali kutovi usana predstavljaju problem koji nadilazi puku estetiku. Česta pojava pukotina ili ranica na rubovima usana ukazuje na to da zabrinutost nije ograničena na nelagodu ili niske temperature. Takvi simptomi mogu ukazivati ​​na različita temeljna stanja, uključujući nedostatke vitamina B (osobito B2, B3 i B12), anemiju uzrokovanu nedostatkom željeza i infekcije uzrokovane bakterijama poput stafilokoka i streptokoka ili gljivicama poput kandide.

Osim toga, dijabetes ili neadekvatna oralna higijena također mogu pridonijeti ovim manifestacijama u određenim slučajevima. Nakon što se isključe infekcije i kronične bolesti, moguće je da postoji manjak esencijalnih mikronutrijenata. Tipično, ti nedostaci uključuju željezo, cink i vitamine B kompleksa. U nedostatku ovih hranjivih tvari, koža ne može ispravno obnoviti svoje stanice, a osjetljivi slojevi koji okružuju usne su prva područja koja su pogođena. Preporučeni izbor prehrane trebao bi uključivati ​​hranu bogatu željezom i vitaminima B skupine. Takve opcije uključuju blitvu, špinat, tofu, kvinoju, kikiriki, nemasni sir, suhe marelice, šparoge, sjemenke i mahunarke.

Kako biste poboljšali apsorpciju željeza, preporučljivo je ove namirnice kombinirati s izvorima vitamina C, poput brokule i kelja. Bitno je uzeti u obzir utjecaje okoliša; učestalo lizanje usana, kao i izlaganje vjetru, niskim temperaturama ili suhom zraku, mogu pogoršati stanje i spriječiti proces ozdravljenja. Crvenilo lica popraćeno neočekivanim gubitkom kose – što se može zanemariti? Ako primijetite ljuskavi, crveni osip na čelu ili obrazima, zajedno s pojačanim ispadanjem kose, to može ukazivati ​​na nedostatak biotina (vitamina B7). Biotin igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja kože, noktiju i kose.

Nedostatak ovog vitamina može rezultirati simptomima kao što su suha koža, svrbež i gubitak kose, kao i mogućim osjećajem slabosti i razdražljivosti. Preporučeni izbor prehrane uključuje povećanu konzumaciju kikirikija, badema, blitve, kozjeg mlijeka, jogurta, rajčice, mrkve, luka, banana, sjemenki sezama, avokada i gljiva. Ove namirnice obiluju biotinom i doprinose održavanju zdrave kože i kose. Lezije nalik aknama – unutarnja indikacija U odraslih, pojava upornih crvenih ili bijelih kvržica na obrazima, nadlakticama ili bedrima često nadilazi puke kozmetičke probleme.

Takve manifestacije mogu ukazivati ​​na nedostatak vitamina A i D, zajedno s esencijalnim masnim kiselinama, koji su ključni za održavanje zdravlja kože. Ove hranjive tvari ne samo da pomažu u staničnoj regeneraciji, već također igraju vitalnu ulogu u reguliranju upale i održavanju hormonalne ravnoteže. Dijetetske preporuke: preporuča se uključivanje veće količine zdravih masti u obroke; opcije poput orašastih plodova, lanenih sjemenki, masne ribe i hladno prešanih ulja mogu biti korisne.

Osim toga, važno je uključiti lisnato zeleno povrće, mrkvu i papriku, koji služe kao izvrsni izvori vitamina A. Nadalje, mliječni proizvodi mogu pružiti korisne hranjive tvari, uključujući vitamin D i kalcij. Trnci, utrnulost i osjećaj žarenja mogu ukazivati ​​na potencijalni nedostatak vitamina B. Osjećaj poput “mrava” koji gmiže kroz ruke ili noge, trnci u stopalima ili privremena utrnulost mogu značiti da živčani sustav ne prima odgovarajuće hranjive tvari. Najčešći nedostaci uključuju folnu kiselinu (vitamin B9), piridoksin (B6) i kobalamin (B12).

Ovi su vitamini neophodni za učinkovit prijenos živčanih impulsa; njihov nedostatak može rezultirati stanjima kao što su tjeskoba, depresija, anemija i kronični umor. Preporučeni prehrambeni izvori ovih vitamina uključuju špinat, šparoge, ciklu, grah, leću, mliječne proizvode i jaja. Ako sumnjate na značajan nedostatak, savjetuje se konzultirati se s liječnikom o mogućnosti uvođenja dodatka.

Preporučujemo